Menu : Home | Browse by State | Add to Favorites | Tell a Friend
Search: State:

State [MINNESOTA] : Select District (Public Schools only)

561 Records Found
A.C.G.C.
ACADEMIA CESAR CHAVEZ CHARTER SCH.
ACADEMY OF BIOSCIENCES
ACHIEVE LANGUAGE ACADEMY
ADA-BORUP
ADAM ABDULLE ACADEMY
ADRIAN
AGASSIZ VALLEY ED. TECH. COOP.
AGRICULTURAL FOOD SCIENCE ACADEMY
AITKIN
ALBANY
ALBERT LEA
ALDEN
ALEXANDRIA
ANNANDALE
ANOKA-HENNEPIN
AREA SPECIAL EDUCATION COOP.
ARTECH
ASCENSION ACADEMY CHARTER SCHOOL
ASHBY
AUGSBURG ACADEMY FOR HEALTH CAREERS
AURORA CHARTER SCHOOL
AUSTIN
AVALON SCHOOL
BADGER
BAGLEY
BALATON
BARNESVILLE
BARNUM
BATTLE LAKE
BEACON ACADEMY
BECKER
BELGRADE-BROOTEN-ELROSA
BELLE PLAINE
BELLINGHAM
BEMIDJI
BEMIDJI REGIONAL INTERDIST. COUNCIL
BENSON
BENTON-STEARNS ED. DISTRICT
BERTHA-HEWITT
BIG LAKE
BIRCH GROVE COMMUNITY SCHOOL
BIRD ISLAND-OLIVIA-LAKE LILLIAN
BLACKDUCK
BLOOMING PRAIRIE
BLOOMINGTON
BLUE EARTH AREA PUBLIC SCHOOL
BLUESKY CHARTER SCHOOL
BLUFFVIEW MONTESSORI
BORDER REGION ED. DISTRICT
BRAHAM
BRAINERD
BRANDON
BRECKENRIDGE
BREWSTER
BROOKLYN CENTER
BROWERVILLE
BROWNS VALLEY
BUFFALO
BUFFALO LAKE-HECTOR
BURNSVILLE
BUTTERFIELD
BYRON
CALEDONIA
CAMBRIDGE-ISANTI
CAMPBELL-TINTAH
CANBY
CANNON FALLS
CARLTON
CARVER-SCOTT EDUCATIONAL COOP.
CASS LAKE-BENA SCHOOLS
CEDAR MOUNTAIN
CEDAR RIVER EDUCATION DISTRICT
CEDAR RIVERSIDE COMMUNITY SCHOOL
CENTENNIAL
CENTRAL LAKES ED. DISTRICT
CENTRAL MINN E.R.D.C.
CENTRAL MINN ED TELECOM SYSTEM
CENTRAL MINNESOTA JT. POWERS DIST.
CENTRAL SCHOOL CHARTER SCHOOL
CHASKA
CHATFIELD
CHIRON CHARTER SCHOOL
CHISAGO LAKES
CHISHOLM
CHOKIO-ALBERTA
CITIES WEST ACADEMY
CITY ACADEMY
CLEARBROOK-GONVICK
CLEVELAND PUBLIC SCHOOL
CLIMAX
CLINTON-GRACEVILLE-BEARDSLEY
CLOQUET
COLONEL CHARLES D. YOUNG MILITARY
COLUMBIA HEIGHTS
COMFREY
COMMUNITY OF PEACE ACADEMY
CONCORDIA CREATIVE LEARNING ACADEMY
COOK COUNTY
COON RAPIDS LEARNING CENTER
CORRECTIONAL FACILITY-RED WING
CORRECTIONAL FACILITY-SAUK CENTRE
CORRECTIONAL FACILITY-ST. CLOUD
COTTONWOOD RIVER TECH. CTR.
COVENANT ACADEMY OF MN. CHTR.
CROMWELL-WRIGHT
CROOKSTON
CROSBY-IRONTON
CROSSLAKE COMMUNITY CHARTER SCHOOL
CROW RIVER SP. ED. COOP.
CYBER VILLAGE ACADEMY
CYGNUS ACADEMY
CYRUS
DAKOTA AREA COMMUNITY CHARTER SCH
DASSEL-COKATO
DAWSON-BOYD
DEER RIVER
DELANO
DES MOINES RIVER VLY. TELE-MEDIA
DETROIT LAKES
DILWORTH-GLYNDON-FELTON
DOVER-EYOTA
DUGSI ACADEMY
DULUTH
DULUTH PUBLIC SCHOOLS ACADEMY
E T S-EDUCATIONAL TELECOM SYSTEM
E.C.H.O. CHARTER SCHOOL
EAGLE RIDGE ACADEMY CHARTER SCHOOL
EAGLE VALLEY PUBLIC SCHOOLS
EAST CENTRAL
EAST CENTRAL MN ED. CABLE COOP.
EAST GRAND FORKS
EAST METRO INTEGRATION DIST.
EAST RANGE SEC. TECH. CENTER
ECI` NOMPA WOONSPE
EDEN PRAIRIE
EDEN VALLEY-WATKINS
EDGERTON
EDINA
EDVISIONS OFF CAMPUS SCHOOL
EL COLEGIO CHARTER SCHOOL
ELGIN-MILLVILLE
ELK RIVER
ELLSWORTH
ELY
EMILY CHARTER SCHOOL
ESKO
EVANSVILLE
EVELETH-GILBERT
EXCELL ACADEMY CHARTER
FACE TO FACE ACADEMY
FAIRMONT AREA SCHOOLS
FAMILY ACADEMY CHARTER SCHOOL
FARIBAULT
FARMINGTON
FERGUS FALLS
FERGUS FALLS AREA SP. ED. COOP.
FERTILE-BELTRAMI
FILLMORE CENTRAL
FISHER
FLOODWOOD
FOLEY
FOREST LAKE
FOSSTON
FOUR DIRECTIONS CHARTER SCHOOLS
FRANCONIA
FRASER ACADEMY
FRAZEE-VERGAS
FRESHWATER ED. DISTRICT
FRIDLEY
FRIENDSHIP ACDMY OF FINE ARTS CHTR.
FULDA
G.F.W.
GENERAL JOHN VESSEY JR LEADERSHIP
GLENCOE-SILVER LAKE
GLENVILLE-EMMONS
GOODHUE
GOODHUE COUNTY ED. DISTRICT
GOODRIDGE
GRANADA HUNTLEY-EAST CHAIN
GRAND MEADOW
GRAND RAPIDS
GREAT EXPECTATIONS
GREAT RIVER EDUCATION CENTER
GREAT RIVER SCHOOL
GREEN ISLE COMMUNITY SCHOOL
GREENBUSH-MIDDLE RIVER
GREENWAY
GRYGLA
HANCOCK
HANSKA CHARTER SCHOOL
HARBOR CITY INTERNATIONAL CHARTER
HARVEST PREP SCHOOL/SEED ACADEMY
HASTINGS
HAWLEY
HAYFIELD
HEART OF THE EARTH CHARTER
HENDRICKS
HENNING
HERMAN-NORCROSS
HERMANTOWN
HERON LAKE-OKABENA
HIAWATHA VALLEY ED. DISTRICT
HIBBING
HIGH SCHOOL FOR RECORDING ARTS
HIGHER GROUND ACADEMY
HILL CITY
HILLS-BEAVER CREEK
HINCKLEY-FINLAYSON
HMONG ACADEMY
HOLDINGFORD
HOPE COMMUNITY ACADEMY
HOPKINS
HOUSTON
HOWARD LAKE-WAVERLY-WINSTED
HUTCHINSON
INTERMEDIATE SCHOOL DISTRICT 287
INTERMEDIATE SCHOOL DISTRICT 917
INTERNATIONAL FALLS
INVER GROVE HEIGHTS SCHOOLS
ISLE
IVANHOE
JACKSON COUNTY CENTRAL
JANESVILLE-WALDORF-PEMBERTON
JENNINGS EXPERIENTIAL HIGH SCHOOL
JORDAN
KALEIDOSCOPE CHARTER SCHOOL
KASSON-MANTORVILLE
KELLIHER
KENYON-WANAMINGO
KERKHOVEN-MURDOCK-SUNBURG
KIMBALL
KINGSLAND
KITTSON CENTRAL
LAC QUI PARLE VALLEY
LACRESCENT MONTESSORI ACADEMY
LACRESCENT-HOKAH
LAFAYETTE PUBLIC CHARTER SCHOOL
LAKE AGASSIZ SP. ED. COOP.
LAKE BENTON
LAKE CITY
LAKE CRYSTAL-WELLCOME MEMORIAL
LAKE OF THE WOODS
LAKE PARK AUDUBON DISTRICT
LAKE SUPERIOR
LAKE SUPERIOR HIGH SCHOOL
LAKES AREA CHARTER SCHOOL
LAKES INTERNATIONAL LANGUAGE ADMY
LAKEVIEW
LAKEVILLE
LANCASTER
LANESBORO
LAPORTE
LECENTER
LEROY
LESTER PRAIRIE
LESUEUR-HENDERSON
LEWISTON-ALTURA
LIBERTY HIGH SCHOOL
LIGHTHOUSE ACADEMY OF NATIONS
LITCHFIELD
LITTLE CROW TELE-MEDIA NETWORK
LITTLE FALLS
LITTLEFORK-BIG FALLS
LONG PRAIRIE-GREY EAGLE
LUVERNE
LYLE
LYND
M.A.C.C.R.A.Y.
MABEL-CANTON
MADELIA
MAHNOMEN
MAHTOMEDI
MAIN STREET SCHOOL PERFORMING ARTS
MANKATO
MAPLE LAKE
MAPLE RIVER
MARSHALL
MARSHALL COUNTY CENTRAL SCHOOLS
MARTIN COUNTY WEST
MARY MCVOY EARLY LITERACY ACADEMY
MATH & SCIENCE ACADEMY
MCGREGOR
MCLEOD WEST SCHOOLS
MEDFORD
MEEKER & WRIGHT SPECIAL EDUCATION
MELROSE
MENAHGA
MESABI EAST
METRO DEAF CHARTER SCHOOL
METROPOLITAN LEARNING ALLIANCE
MID STATE ED. DISTRICT
MIDTOWN ACADEMY
MIDWEST SP. ED. COOP.
MILACA
MILROY
MILROY AREA CHARTER SCHOOL
MINNEAPOLIS
MINNEAPOLIS ACADEMY CHARTER SCHOOL
MINNEOTA
MINNESOTA ACADEMY OF TECHNOLOGY
MINNESOTA BUSINESS ACADEMY CHARTER
MINNESOTA DEPARTMENT OF CORRECTIONS
MINNESOTA INTERNSHIP CENTER
MINNESOTA NEW COUNTRY SCHOOL
MINNESOTA NORTH STAR ACADEMY
MINNESOTA ONLINE HIGH SCHOOL
MINNESOTA RIVER VALLEY ED. DISTRICT
MINNESOTA RIVER VALLEY SP. ED. COOP
MINNESOTA STATE ACADEMIES
MINNESOTA TRANSITIONS CHARTER SCH
MINNESOTA VALLEY COOP.
MINNESOTA VALLEY ED. DISTRICT
MINNETONKA
MINNEWASKA
MN INTERNATIONAL MIDDLE CHARTER
MONTEVIDEO
MONTGOMERY-LONSDALE
MONTICELLO
MOORHEAD
MOOSE LAKE
MORA
MORRIS
MOUNDS VIEW
MOUNTAIN IRON-BUHL
MOUNTAIN LAKE
MURRAY COUNTY CENTRAL
N. CARLTON COOP. VOC.
N.E. METRO INTERMEDIATE DIST. 916
N.R.H.E.G.
N.W.SUBURBAN INTEGRATION DISTRICT
NASHWAUK-KEEWATIN
NATIVE ARTS CHARTER SCHOOL
NERSTRAND CHARTER SCHOOL
NETT LAKE
NEVIS
NEW CENTURY CHARTER SCHOOL
NEW CITY SCHOOL
NEW HEIGHTS SCHOOL INC.
NEW LONDON-SPICER
NEW MILLENNIUM ACADEMY CHARTER SCH
NEW PRAGUE AREA SCHOOLS
NEW SPIRIT SCHOOLS
NEW ULM
NEW VISIONS CHARTER SCHOOL
NEW VOYAGE ACADEMY CHARTER SCHOOL
NEW YORK MILLS
NICOLLET
NORMAN COUNTY EAST
NORMAN COUNTY WEST
NORTH BRANCH
NORTH COUNTRY VOC. COOP. CTR.
NORTH LAKES ACADEMY
NORTH SHORE COMMUNITY SCHOOL
NORTH ST PAUL-MAPLEWOOD
NORTHERN LAKES SPECIAL ED. COOP.
NORTHERN LIGHTS COMMUNITY SCHOOL
NORTHFIELD
NORTHLAND COMMUNITY SCHOOLS
NORTHLAND LEARNING CENTER
NORTHWEST ED. TECHNOLOGY COOP.
NORTHWEST MINNESOTA ED. DISTRICT
NORTHWEST RGN INTRDST COUNCIL
NORWOOD
NOVA CLASSICAL ACADEMY
OAK LAND VOC. CNTR.
ODYSSEY CHARTER SCHOOL
OGILVIE
OKLEE
ONAMIA
ORONO
ORTONVILLE
OSAKIS
OSSEO
OWATONNA
PACT CHARTER SCHOOL
PAIDEIA ACADEMY CHARTER SCHOOL
PARK RAPIDS
PARKERS PRAIRIE
PARTNERSHIP ACADEMY INC.
PAYNESVILLE
PELICAN RAPIDS
PEQUOT LAKES
PERHAM
PERPICH CENTER FOR ARTS EDUCATION
PIERZ
PILLAGER
PILLAGER AREA CHARTER SCHOOL
PINE CITY
PINE ISLAND
PINE POINT
PINE RIVER-BACKUS
PINE TO PRAIRIE COOP. CTR.
PIPESTONE AREA SCHOOLS
PLAINVIEW
PLUMMER
POMME DE TERRE ED. DISTRICT
PRAIRIE CREEK COMMUNITY SCHOOL
PRAIRIE SEEDS ACADEMY
PRINCETON
PRINSBURG
PRIOR LAKE-SAVAGE AREA SCHOOLS
PROCTOR
QUAD COUNTY TELECOMM PROJECT
QUAD COUNTY VOCATIONAL PROJECT
RANDOLPH
RED LAKE
RED LAKE FALLS
RED ROCK CENTRAL
RED WING
REDWOOD AREA SCHOOLS
REDWOOD COUNTY TELE-NETWORK
REGION 1
REGION 1 & 2-NORTHWEST SVC. COOP
REGION 10-SOUTHEAST SERVICE COOP
REGION 11-METRO ECSU
REGION 2
REGION 3
REGION 3 - NORTHEAST SERVICE COOP
REGION 4
REGION 4-LAKES COUNTRY SERVICE COOP
REGION 5
REGION 5-NORTH CENTRAL SERVICE CO
REGION 6
REGION 7
REGION 7-RESOURCE TRNG. & SOLUTIONS
REGION 8
REGION 9-SOUTH CENTRAL SERVICE COOP
REGN 6 & 8-S.W/W.C. SRV COOPERATIVE
RENVILLE COUNTY WEST
RICHFIELD
RIDGEWAY COMMUNITY SCHOOL
RIVER BEND ED. DISTRICT
RIVER HEIGHTS CHARTER SCHOOL
RIVERBEND ACADEMY
RIVERWAY LEARNING COMMUNITY CHTR
ROBBINSDALE
ROCHESTER
ROCHESTER OFF-CAMPUS CHARTER HIGH
ROCKFORD
ROCORI
ROOT RIVER ED. DISTRICT
ROSEAU
ROSEMOUNT-APPLE VALLEY-EAGAN
ROSEVILLE
ROTHSAY
ROUND LAKE
ROYALTON
RUNESTONE AREA ED. DISTRICT
RUSH CITY
RUSHFORD-PETERSON
RUSSELL
RUTHTON
SAGE ACADEMY CHARTER SCHOOL
SARTELL
SAUK CENTRE
SAUK RAPIDS
SCHOOLCRAFT LEARNING COMMUNITY CHTR
SEBEKA
SHAKOPEE
SIBLEY EAST
SKILLS FOR TOMORROW CHARTER SCHOOL
SLEEPY EYE
SOBRIETY HIGH
SOCRATES PROGRAM
SOJOURNER TRUTH ACADEMY
SOUL ACADEMY CHARTER SCHOOL
SOUTH KOOCHICHING
SOUTH ST. PAUL
SOUTH WASHINGTON COUNTY
SOUTHERN MINNESOTA SP. SER. COOP.
SOUTHERN PLAINS ED. COOP.
SOUTHLAND
SPRING GROVE
SPRING LAKE PARK
SPRINGFIELD
ST PAUL CONSERVATORY PERFORMING ART
ST. ANTHONY-NEW BRIGHTON
ST. CHARLES
ST. CLAIR
ST. CLOUD
ST. CROIX PREPARATORY ACADEMY
ST. CROIX RIVER ED. DISTRICT
ST. FRANCIS
ST. JAMES
ST. LOUIS COUNTY
ST. LOUIS PARK
ST. MICHAEL-ALBERTVILLE
ST. PAUL
ST. PETER
STAPLES-MOTLEY
STEPHEN-ARGYLE CENTRAL SCHOOLS
STEWARTVILLE
STILLWATER
STRIDE ACADEMY CHARTER SCHOOL
STUDIO ACADEMY CHARTER SCHOOL
SWAN RIVER MONTESSORI CHARTER SCH
SWANVILLE
TAREK IBN ZIYAD ACADEMY
TEAM ACADEMY
THIEF RIVER FALLS
TRACY
TREKNORTH HIGH SCHOOL
TRI-COUNTY
TRIO WOLF CREEK DISTANCE LEARNING
TRITON
TRUMAN
TWIN CITIES ACADEMY
TWIN CITIES ACADEMY HIGH SCHOOL
TWIN CITIES GERMAN IMMERSION CHRTR
TWIN CITIES INTERNATIONAL ELEM SCH.
TYLER
UBAH MEDICAL ACADEMY CHARTER SCHOOL
ULEN-HITTERDAL
UNDERWOOD
UNITED SOUTH CENTRAL
UPSALA
URBAN ACADEMY CHARTER SCHOOL
VALLEY CROSSING COMMUNITY SCHOOL
VERNDALE
VILLAGE SCHOOL OF NORTHFIELD
VIRGINIA
VOYAGEURS EXPEDITIONARY
WABASHA-KELLOGG
WABASSO
WACONIA
WADENA-DEER CREEK
WALKER-HACKENSACK-AKELEY
WARREN-ALVARADO-OSLO
WARROAD
WASECA
WASIOJA ED. TECHNOLOGY COOP.
WATERSHED HIGH SCHOOL
WATERTOWN-MAYER
WATERVILLE-ELYSIAN-MORRISTOWN
WAUBUN
WAYZATA
WEST CENTRAL AREA
WEST CENTRAL ED. DISTRICT
WEST METRO EDUCATION PROGRAM
WEST ST. PAUL-MENDOTA HTS.-EAGAN
WESTBROOK-WALNUT GROVE SCHOOLS
WESTONKA
WHEATON AREA SCHOOL
WHITE BEAR LAKE
WILLIAM E MCGEE INST. OF TECH
WILLMAR
WILLOW RIVER
WIN-E-MAC
WINDOM
WINONA AREA PUBLIC SCHOOLS
WOODSON INSTITUTE FOR EXCELLENCE CH
WORLD LEARNER CHARTER SCHOOL
WORTHINGTON
WORTHINGTON AREA LANGUAGE ACADEMY
WRENSHALL
WRIGHT TECH. CTR.
YANKTON COUNTRY CHARTER SCHOOL
YELLOW MEDICINE EAST
ZUMBRO ED. DISTRICT
ZUMBROTA-MAZEPPA

State Information:
State MINNESOTA,MN
Minnesota Department of Learning & Education


News Feeds

ED News



Contact Us / Feedback | About the Data | Privacy | Terms and Conditions 2006 BES. All rights reserved.